גינה גלילית. עטיפה לבית

עטיפה טבעית כתבה

זה הוא סיפורו של גינה פרטית בגליל עליון, 700 מ"ר של שטח תוכננו תוך ניצול מיטבי של המרחב, בו משתלבים בהרמוניה מדשאה ירוקה, צמחים חזקים , בריכת נוי מלאת חן, פינות ישיבה מגוונות ומפנקות.

תכנית גינה: המבנה הפונקציונלי, תכנון צמחייה

היתרון הגדול  של מגרש כפרי מחוץ לעיר, הוא השטחים הגדולים יחסית עליהם נבנים הבתים, עם אפשרות להקים גינה גדולה. זהו גם סיפורה של הגינה השוכנת ביישוב כפרי בצפון עמק החולה בקרבת נחל  באניאס. הגינה משתרעת על כ- 700 מ"ר, עוטפת בית שהעמדתו נעשתה בצורה שהשטח העיקרי נמצא בקדמתו ולא בחלקו האחורי של המגרש. בעלי הגינה הם משפחה עם ילדים, אוהבי טבע, הגינה מהווה עבורם חלק בלתי נפרד מהתנהלות היומיום. הגינה נותנת מענה לצרכים שונים ומגוונים: עצי פרי מניבים לאורך שנה שלמה, אזורי  תבלינים, מרחב מזמין לאירוח ולשהייה, הכולל מספר אזורי ישיבה מפנקים.

המבנה  הסימטרי שנראה בכניסה לגינה, אינה מהווה סימן לבאות, ואפילו קצת מטעה. ככל שמתקדמים בשביל מרוצף אבני הבזלת המוביל אל  הבית, נפתחת תמונה צבעונית שמושכת לטיול פנימה, אל ללב הגינה .

 עטיפה טבעית לבית. הגינה נשקפת מכל חלון ומציצה פנימה אל תוך הבית.
צבעי שלכת מרהיבים של עצי אדר יפני  (Acer palmatum).

שביל כניסה ראשי מרוצף אבן בזלת , מלווה בטרסות , אשר בנייתן נעשתה בבנייה יבשה, ללא בטון. בטרסות ובסביבתן נשתלו  בני שיחים ומשתרעים שונים וצמחי תבלין.

שביל כניסה ראשי לבית מרוצף אבני בזלת.

עץ ספיון השעווה (Sapium sebiferum ) מצל מעל פינת ישיבה, דק לא גדול,  שנבנה תוך יצירת ניקוז הולם למי הגשמים, והישיבה בה חושפת את המבט לבריכת נוי שתוכננה מולה. העצים שנשתלו בצד זה של הגן הם עצים נשירים, כך שבעונת החורף הם מאפשרים לקרני השמש ללטף את הבית ולחממו ללא כל חסימה, ואילו בגבולותיו האחרים נשתלו בעיקר ירוקי עד המייצרים תיחום והפרדה מתבקשים עם הבתים הסמוכים.

בהגיעו לבית מתפצל שביל המעבר לשני מסלולים העוטפים אותו משני עבריו, ונפגשים בגינה האחורית. השבילים מרוצפים באבני גיר ובזלת המגלמות חיבור לקונטקסט המקומי של האזור, וכל אחד מהם מתנאה בתוכן אחר ובנוף משלו. ככלל, כל צמחיית הגן נבחרה בקפידה כך שתעניק מופע משתנה לאורך כל חודשי השנה: גלי פריחה, ניחוחות וצבעים מתחלפים בכל עונה השנה. בהמשך לכך, התאורה ששולבה בו נמנעה מיצירת סצנות דרמטיות או ראוותניות, כשהיא מותירה לו להתרפק על "לילה כמו לילה" כתאורת סימון שימושית לשעות החשיכה.

הגינה האחורית מפגישה את שני השבילים המוליכים אליה ברחבה המשמשת בעיקר לאירוח ולפעילויות משפחתיות משותפות. הרחבה אמנם מרוצפת, אך בה בעת ספוגה בתחושה ירוקה שמעניקים עצי הדר שונים העוטפים אותה ואף משובצים בשטחה, וכיאה למהותה היא אינה חסרה דבר על מנת להנעים את זמנם של המצויים בה: פינת מנגל, פויקע, טבון, בור מדורה ואף מערכת קול לליווי מוזיקלי.

הטיפול בגן אינו דורש הרבה מאמץ, ומתבצע כמעט ללא התערבות בהתפתחותם החופשית של הצמחים- ללא כל כלי גיזום מוטוריים, למעט המדשאה. בנוסף, צמחיית הגן, על השיחים, בני השיחים והמשתרעים, יוצרת הצללת קרקע המצמצמת משמעותית את העשבייה ומפחיתה את אידוי המים. יחד עם זאת, טיפול שמתבצע בגן אחת לשבועיים שומר על חזותו האסתטית והמטופחת, ובכל עונות השנה הוא מסב לבעלי הבית הנאה רבה ומשמר מראה מרשים ומזמין .

זר של שושן פסחא (שושן צחור) – אחד מתוך אין ספר שילובים של זרים מהגינה.

*** הכתבה נערכה ע"י גרדניה אור פרויקטים, הכתבה הראשונה יצאה לאור במגזין בית ונוי 126.

לביקור בגינה וצפייה בפרויקט הקליקו כאן

Share